BELGRAD: CAMPIONATUL SERBIEI LA JIU-JITSU BRAZILIAN

adrian boca

Campionatul Serbiei la jiu-jitsu brazilian a avut loc  la Belgrad. În Hala “Šumice”, în organizarea Federației de Jiu-Jitsu Brazilian a Serbiei. Au participat peste 100 de sportivi din 20 de echipe care s-au calificat în urma cupelor zonale. La acest campionat a participat și un român din Vârșeț, Adrian Boca de la Clubul de Jiu-Jitsu Brazilian”Combat Vin Tim”. Participarea la un astfel de eveniment înseamnă mult pentru fiecare sportiv, dar mai ales pentru unul tânăr cum este Adrian Boca.

Jiu-Jitsu brazilian este un sport de contact care se bazează pe lupte la sol și care prin folosirea tehnicilor de articulare îl forțează pe oponent să renunțe la luptă. La acest campiona, Adrian Boca a avut patru lupte pe care le-a cucerit cu un punctaj maxim. Fiecare luptă a durat 5 minute. În drumul său spre medalie, de data această Adrian a avut încredere în puterile sale și în meciurile foarte atractive a învins patru sportivi exelenți. În categoria sa de greutate 64 de kg a ajuns până în semifinală. La acest campionat, el a cucerit locul doi și medalia de argint. Adrian este mulțumit de succesul obținut, deși au fost și unele nereguli în ceea ce-i privește pe arbitri.

Vasilie PETRICĂ

Articolul integral îl puteţi citi în numărul 12  – Decembrie 2018 al revistei „Tinereţea”

Be the first to comment on "BELGRAD: CAMPIONATUL SERBIEI LA JIU-JITSU BRAZILIAN"