Hochei pe role, un sport nou şi neobişnuit

hochei-pe-role-1

Recent,  la Vârşeţ a avut loc primul  meci de hochei pe role. Acest eveniment inedit s-a desfăşurat la ,,Porta” şi s-a disputat între echipele „IHC Bears” din Vârşeţ şi ,,Steaua roşie” din Belgrad.

Detalii despre hochei pe role aflăm de la   jucătorul Božidar Ignjatović din Vârşeţ, membru al lotului naţional.

„Este un sport care se deosebeşte de hocheiul clasic. Hocheiul pe role se joacă pe o suprafaţă asfaltată. Fiecare echipă are  patru jucători ( 3+1). Spre deosebire de varianta clasică, la hocheiul pe rol sunt interzise tampoanele şi se joacă ,,full contact”. În plus,  hocheiul pe role se joacă fără offside,  în timp ce hocheiul pe gheaţă se joacă cu offside. Un meci are trei reprize de câte  15 minute fiecare, cu o pauză de cinci  minute între reprize. Înaintea fiecărui meci,  jucătorii au la dispoziţie zece minute pentru încălzire. Echipa câştigătoare primeşte trei puncte.  Când meciul se termină la egalitate se acordă un punct, iar două puncte primeşte echipa care câştigă la penaltiuri”.

Meciul dintre aceste două echipe s-a încheiat cu scorul  12:12. După loviturile de departajare, vârşeţenii au învins cu scorul 3:2.

Publicul a fost mulţumit de acest sport interesant şi neobişnuit, astfel că i-au răsplătit cu aplauze frenetice pe  jucătorii de la ambele echipe.